Daň z nemovitých věcí 2016

09. 01. 2016



Od zdaňovacího období roku 2016 Finanční správa České republiky umožní v rámci pilotního projektu placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva („SIPO“).


Kdo může platit daň prostřednictvím SIPO?
Možnost platby daně prostřednictvím SIPO je určena pro fyzické osoby, a to pouze pro poplatníky, kterým bylo Českou poštou s. p. přiděleno spojovací číslo, a na dané zdaňovací období jim byla stanovena daň apředepsána na jejich osobní daňový účet. Poplatníkům není umožněno platit daň prostřednictvím spojovacího čísla třetí osoby.

Jak se mohu přihlásit k placení daně prostřednictvím SIPO?
Poplatník, který se rozhodne platit daň prostřednictvím SIPO, vyplní Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Tiskopis Oznámení je dále možné získat na všech finančních úřadech nebo na webových stránkách Finanční správy.
ke stažení  ZDE

Toto oznámení poplatník uplatní u místně a věcně příslušného finančního úřadu nejpozději do 31. ledna zdaňovacího období, od kterého má být daň prostřednictvím SIPO placena. Poplatník, který chce platit daň prostřednictvím SIPO na více finančních úřadech, uplatní Oznámení na každém příslušném FÚ. Na základě uplatněného Oznámení bude daň hrazena prostřednictvím SIPO i v následujících zdaňovacích obdobích, dokud poplatník neprovede odhlášení.

Co potřebuji k přihlášení k placení daně prostřednictvím SIPO?
Nedílnou součástí Oznámení je doklad prokazující přidělení spojovacího čísla (např. doklad o přidělení spojovacího čísla nebo aktuální platební doklad SIPO, resp. rozpis bezhotovostní platby SIPO).

Jak zruším placení daně prostřednictvím SIPO?
Poplatník, který se rozhodne ukončit placení daně prostřednictvím SIPO, vyplní Oznámení o ukončení placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO a uplatní je na příslušném FÚ nejpozději do 15. března zdaňovacího období, ve kterém již nechce platit daň prostřednictvím SIPO. Poplatník ukončí platbu daně prostřednictvím SIPO také tím, že oznámí příslušnému FÚ podle § 13a odst. 9 zákona, že již není na zdaňovací období u příslušného FÚ poplatníkem daně a správce daně ověří, že jeho poplatnictví skutečně zaniklo.

Je možné platit daň prostřednictvím SIPO včetně příslušenství a nedoplatků? Jsou zohledňovány přeplatky?
Prostřednictvím SIPO je umožněno platit daň pouze v aktuální výši celkové roční daně stanovené na zdaňovací období příslušným FÚ. Pokud celková roční daň přesahuje 5 000 Kč, bude prostřednictvím SIPO placena pouze ve splátkách podle § 15 odst. 1 zákona a nelze ji uhradit najednou. Případné nedoplatky na dani, doměřenou daň a příslušenství daně nelze hradit prostřednictvím SIPO, musí být uhrazeny jiným způsobem.

Pokud poplatník chce při platbě prostřednictvím SIPO zohlednit přeplatek na dani, označí tuto skutečnost v Oznámení. Nebude-li zohlednění přeplatku v Oznámení označeno, bude prostřednictvím SIPO uhrazena daň bez zohlednění případného přeplatku na dani.

Co by měl poplatník vědět?
Je nutné, aby se poplatník podrobně seznámil s úplnými Podmínkami pro platbu daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO od zdaňovacího období roku 2016, zveřejněnými na webových stránkách Finanční správya na úředních deskách všech finančních úřadů.

Vzhledem k tomu, že placení daně prostřednictvím SIPO je pilotním projektem Finanční správy, může být poplatník v průběhu realizace pilotního projektu informován o nutnosti uhradit daň jiným způsobem. V případě jakýchkoliv zaznamenaných nesrovnalostí se neprodleně obraťte na svého příslušného správce daně.

Zpět na všechny novinky

Další novinky z PROMIFIN.cz

banner banner banner

Zakládání společností, Poskytování sídel společností, Prodej ready-made společností 2